Alkoholizam
Poznato je da povećana količina alkohola u krvi remeti normalni biološki proces, a najnepovoljnije se odražava na sposobnost jetre da detoksicira krv. Posljedica je da se pojačano toksiciraju metaboliti, što je mnogo opasnije od aktualnog problema konzumiranog alkohola. To iz razloga što toksicirani metaboliti uzrokuju mamurluk: mučninu, glavobolju, nelagodu i uznemirenost.
Zeolit ublažava opisane nuspojave povećane konzumacije alkohola, jer otklanja ne samo alkoholne nego i metabolitičke toksine.
Klinička studija o mogućnosti upotrebe zeolita u terapiji odvikavanja od alkohola pokazala je izuzetne rezultate. Kod promatranih bolesnika vrijednosti ALT i AST GGT su relativno brzo normalizirane, opće stanje značajno poboljšano, normaliziran je san, poboljšano raspoloženje, smanjena potreba za alkoholom. Desetog dana liječenja pacijenti su bili znatno aktivniji, prijateljski, manje emocionalno labilni i razdražljivi. Eksperimentalna skupina bolesnika pokazala je normaliziranje stanja, smanjenje simptoma otrovanja i mamurluka znatno brže nego kontrolna skupina (vidi: Alcosorb studiju).
Visoka efikasnost zeolita u liječenju od alkohola i intoksikacije alkoholom u vezi je s adsorpcijskim i antihipoksičnim svojstvima zeolita, pa je njegova primjena opravdana, a postupak je mnogo jeftiniji od tradicionalnih postupaka liječenja.
O mogućnosti upotrebe zeolita u tretmanu sindroma odvikavanja od alkohola, E. M. Blagitko, V. I. Bgatov, A. V. Efremov et al. Prophylactic and medicinal properties of natural zeolites, Bioactive food additives of Litovit type Russian Ecological Academy, Novosibirsk State Medical Academy
Studija o djelovanju ALCOSORBA na koncentraciju alkohola u krvi, dr J. Schwaiger, Odjel za medicinu glavnog policijskog ureda Villach, Pharmacos Arzneimittel Gmbh i Panaceo IAMP GmbG (2003)